• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Image Map
  • Home
  • Podcast
  • About Us
    • Our Story
    • Contact
      • Blogger DIY Project Submission
      • Contact Us
      • Guest Post Submission
      • PR, Advertising and Partnerships
      • Brands and Media That We Have Worked With
      • Speaking Events
  • Frugal Living
    • All Things Frugal
    • Homemade Products Gallery
    • Garden
    • Family Life
    • Travel
      • Travel Tips & Resources
      • Travel Deals & Coupons
    • Savings
      • Find Your Store Deals
      • Freebies
      • Deals
  • DIY
  • Finance
    • All Things Finance
    • Finance Tips & Resources
      • Meeting Your Financial Goals
      • Managing Household Finances
    • Dropping Debt
    • Making Money From Home
    • Over 100 Ways to Earn Extra Income
    • Our Financial Journey
  • Recipes
    • All Recipes
    • Produce Tips
    • Breakfast Ideas
  • Printables
  • How To Blog
    • Start Here
    • Resources
    • Detailed Blog Income Reports

GREAT DEAL ON PRODUCE USING A CO-OP

This post may contain affiliate links. Please read our disclosure policy here.

February 27 by Alex 7 Comments

Bountiful Baskets

We have known about a local co-op that provides participants wholesale discounts on local produce for a couple of years.  So you might ask why its taken us this long to try it?  Well, that’s a mystery to us as well but we thought we should!  This was the week that we did and thought we’d pass our results on to you!

The way this co-op works is you place your order for a basket on the Tuesday prior to the Saturday you pick it up.  You pay a standard price ($15 for a conventional basket and $25 for a 100% certified organic basket) not knowing exactly what produce you will be getting and then pick it up on Saturday.  Please see the picture above for an idea of what a basket will look like – this was ours we picked up today!!  We selected the $25 certified organic basket and are extremely pleased with the quality and price!  We’re not sure if we’ll try the organic basket every time, but we try to select the healthy and natural/organic options when it fits into our budget.  And besides, we do generally spend about $25 at the grocery store for our produce each week as its an important part of our diet!

So, what did we did get?

  • 2 Earthbound organic farms bunches of celery
  • 1 large head of broccoli
  • 1 large head of cauliflower
  • 4 kiwis
  • 9 red pears
  • 1 pint of blueberries
  • 1 lb of strawberries (extremely fresh!)
  • 4 avocados
  • 2 lbs of organic apples
  • 3 beets
  • 2 heads of romaine lettuce
  • 1 bunch of swiss chard

We are truly amazed at the quality and freshness – especially at the end of a hard winter in Utah!  This may seem odd, but we also love the fact that we are surprised by the types of produce we get as it will help us have an even more diverse diet!  We have never purchased fresh beets or swiss chard before, so we are looking forward to the new recipes and types of food that we will be trying.  We have some ideas but would love if you comment on some of your favorites!!

From our understanding, co-ops can be found anywhere!  Ours is Bountiful Baskets which is available in Utah, Idaho, Arizona, Nevada, and Washington.  We’re excited about this because this is where a majority of our food budget goes (we can buy everything else so cheap!) so we are looking forward to a cheaper, healthier, fresher, and more exciting way to buy produce!  Have you ever used a co-op?  Let us know of your experiences!!

We do plan on comparing prices at our local Walmart (as they are known for having the lowest everyday prices) and sharing that information with you – keep checking back for that analysis!  We expect to see a decent amount of savings.  In addition to the savings however, the difference in freshness and quality is truly significant!

How do you find a co-op?  Check the internet, call existing co-ops how to find out whether one is available in your area, or talk to your neighbors and friends.  We kept hearing about our co-op from our thrifty friends and even those that have attended our classes on ways they currently save money on produce.

* We also look forward to one day sharing with you how we purchase a majority of our meat!

Filed Under: Discounts, Groceries, Natural, Perishables

Previous Post: « HOT MONTH END SPECIAL FOR POPULAR MAGAZINES
Next Post: FREE SAMPLE OF BOUNCE 4-IN-1 DRYER SHEETS! »

Reader Interactions

Comments

  1. Evelyn

    WOW, what a fantastic lot!! I’m thinking I’d better check this one out; thanks for sharing!!

    Reply
  2. Tiffany

    We’ve loved Bountiful Baskets, and my kids and I really love their bread. It’s a great deal for the high quality, and the brand I usually buy costs more.

    Reply
  3. Karen

    The one I use is http://www.foodco-op.net It costs Standard share $23 for $35-46 value or Half share $14 for $21-27 value. It is only once a month and includes meat and bread. Cassi, does grocery smarts list sale items for Rite-Aid? I don’t know where to find the coupons to match them with the sales.

    Reply
  4. stephanie

    that is a great deal for all of that. I LOVE roasted beets.

    Reply
  5. Diana

    Have you considered becoming a member of a CSA? We recently joined for a very reasonable price! We get to know the farmer one on one and even get to decide which veggies and fruits we want with this particular one. Everything is freshly picked right before we receive it. We are so excited and like you had mentioned – I can’t believe we never tried it before.

    Reply
    • thriftycas

      Do explain a little more….. I am very interested. How would I read more about CSA and where to find one around me? Is there a website?

      Thank You So Much!
      Cassie (Thrifty Cas)

      Reply
  6. The Coupon Wifey

    CSA are community supported agriculture. They have them in NY. Basically you pick a farm and buy a share you can pay anywhere from $250 and up depending on how much and you are paying for the season. They have drop off points usually like a farmers market or you can pick up at the farm. The farms are usually not to convient so ppl usually pick up there box every week. My sister actually has gotten beautiful bags of purple potatoes and organic eggs $0.20 cheaper than in the store. You really get enough to last your size family and its fresh and organic. They also i believe do payment plans for those that do not have the entire amount. I believe you can do anywhere from 2-4 installments depending on the farm. CSA really does help the farmer stay in business and you buy local so you support your community. Less gas, better for environment, etc..

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primary Sidebar

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Read About Our New Book

Read About Our New Book

Check Our Our Podcast!

Check Our Our Podcast!

Get a Deal on Our Book Now!

Looking for Inspiration?







Our Most Popular Articles

Our Most Popular Articles

Copyright © 2025 · The Thrifty Couple · Please check out our Privacy Policy and our Disclosure Policy.