• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Image Map
  • Home
  • Podcast
  • About Us
    • Our Story
    • Contact
      • Blogger DIY Project Submission
      • Contact Us
      • Guest Post Submission
      • PR, Advertising and Partnerships
      • Brands and Media That We Have Worked With
      • Speaking Events
  • Frugal Living
    • All Things Frugal
    • Homemade Products Gallery
    • Garden
    • Family Life
    • Travel
      • Travel Tips & Resources
      • Travel Deals & Coupons
    • Savings
      • Find Your Store Deals
      • Freebies
      • Deals
  • DIY
  • Finance
    • All Things Finance
    • Finance Tips & Resources
      • Meeting Your Financial Goals
      • Managing Household Finances
    • Dropping Debt
    • Making Money From Home
    • Over 100 Ways to Earn Extra Income
    • Our Financial Journey
  • Recipes
    • All Recipes
    • Produce Tips
    • Breakfast Ideas
  • Printables
  • How To Blog
    • Start Here
    • Resources
    • Detailed Blog Income Reports

A Quick Trip to the Store for Milk…and the Rest of the Story

This post may contain affiliate links. Please read our disclosure policy here.

December 28 by Alex 3 Comments

We have to be honest.  The last few weeks we have not done a regular shopping trip due to the holidays and the hustle and bustle.  We just haven’t looked at most of our grocery coupons for a while.  Thankfully, for our stockpile at home from food on the shelf, fridge and freezers, we can go a few weeks without a real shopping trip.

We are getting back into the swing of things and back to normal life – but it is taking us time. 🙂  With that in mind, we had to do something that we warn against – running to the store to just get milk.

Is running to the store to just get milk the real danger we warn against?!  Well no, of course not.  But the idea that “I went in to just get milk and came out with everything except the kitchen sink” story will destroy a grocery budget faster than anything. It is that impulse buying, the this-sounds-good-too thoughts that has just “budget danger” written all over it.

However, this time it worked in our favor.  We have ran to the store just for milk a couple of times the last few weeks.  We stay on a one track mind and one goal in mind – JUST MILK, with two exceptions.  I do allow myself two places to wander during my quick trips – the produce section for discounted markdowns (we LOVE produce for cheap – we hit the jackpot on this one) and the clearance section for new items.  When I came home, Cassie and I were doing backflips – here’s why!

  • 4 gal milk marked down to $0.99 (on sale for $2.48) – $1.49 each savings – $5.96 total savings
  • 3 16 oz. organic baby spinach marked down to $1.99 (normally $4.99) – $3 each savings – $9 total savings
  • 1 16 oz. baby spinach (not organic) marked down to $1.99 (normally $3.99) – $2 each savings – $2 total savings
  • 3 organic Romaine heart leaves marked down to $1.49 (normally $2.99) – $1.50 each savings – $4.50 total savings
  • 2 organic baby Italian style mix marked down to $1.49 (normally $2.99) – $1.50 each savings – $3 total savings

After all is said and done, we paid $19.37 instead of $43.83 and saved 56% – and on mostly organic products!  Not bad for a quick trip to the store for milk! 🙂

Filed Under: Organic, Our Shopping Trips, Thrifty Tells

Previous Post: « Pampers SoftCare Wipes $1.67 Per Pack Shipped FREE
Next Post: Atkins Day Break Weight Loss Products $1.50 off coupon and Walmart Deal »

Reader Interactions

Comments

  1. alison

    Do you (or how do you) freeze the greens so they keep?

    Reply
    • amy

      I’ve never tried to freeze lettuce…we just eat it fresh, but i do freeze spinach a lot and use it in sauces or soups to boost my family’s nutrition. If you have a pan with a pasta insert or steaming basket, just place a little water in the main pan, bring to a boil and then place the basket or pasta insert into the pan. Fill with spinach and let wilt with a lid on. It doesn’t take long and sometimes you need to use some tongs to wilt the middle of the pile. Just flip it around in the pan and replace the lid. If you don’t have a pan like this you can use a large saucepan, but the spinach and water will be in the same space which adds liquid to your spinach. Cool and place in freezer bags.

      Reply
  2. Mama's Frugal Finds

    WOW! $0.99 for MILK! Here in the North East it can cost as much as $6 per gallon!

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primary Sidebar

  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Read About Our New Book

Read About Our New Book

Check Our Our Podcast!

Check Our Our Podcast!

Get a Deal on Our Book Now!

Looking for Inspiration?







Our Most Popular Articles

Our Most Popular Articles

Copyright © 2025 · The Thrifty Couple · Please check out our Privacy Policy and our Disclosure Policy.