Our Walmart Shopping Trip Results With Coupon Matchups – Saved 63%

This post may contain affiliate links. Please read our disclosure policy here.

by Cassie

We went to Walmart this week for our shopping trip! As usual, Walmart’s low prices matched with coupons can make for some great deals!

walmart shopping trip results

Here’s the breakdown of what we bought:

  • 1 3-lb bag of Red Delicious apples for $2.50 = final is $2.50
  • 5.43 lbs. of bananas @.49 a lb. = final is $2.66
  • 2 Bags of Tortilla chips for .99 = final is $1.98 for two or .99 each
  • 2 Simply Orange Juice for $1.26 each = $2.52. Then use two $1.00/1 printable = final is .52 for two or .26 each.
  • 1 Dannon Plain Yogurt 32 oz. (for Fruit Smoothies) for $1.96. Then used $1.00/1 printable = final is .96 each
  • 1 Oreo Fudge Cremes cookies for $1.98. Then use $1.00/1 printable = final is .98
  • 2 Ronzoni Healthy Harvest pasta for $1.18 each = $2.36. Then used two $1.00/1 printables – $2 = final is .36 for two or .18 each.
  • 4 Uncle Bens Whole Grain White Rice for $1.76 each = $7.04. Then used two B1G1 printable (use code BOGOWGW) – $3.52 = final is $3.52 for 4 or .88 each
  • 1 Nivea for Men Body Wash for $3.97. Then used $3.00/1 10/17 Red Plum Insert = final is .97
  • 4 Muir Glen Organic Diced tomatoes for $1.12 each = $4.48. Then used 4 .75/1 printable coupons – $3 = final is $1.48 for 4 or .37 each
  • 2 Coffee Mate creamers for $1.50 each = $3.00. Then used two $1.50/1 printable coupons – $3 = final is FREE
  • 1 Bestlife Buttery Spread for $1.50. Then used .50/1 10/17 Red Plum Insert = final is $1.00
  • 4 Gain Dishwashing soaps for .97 each = $3.88. Then used 4 $1.00/1 10/10 Procter and Gamble Insert = final is FREE
  • 1 Martha White Cornbread mix for .57. Then used .35/1 printable coupon = final is 22
  • 1 Martha White Honey Oat Bran Muffin Mix for .88. Then used .35/1 printable coupon = final is .53
  • 8 Quaker Instant Oatmeal for $2.38 each $19.04. Then used 8 $2.00/1 printable coupons (second set was available here too) – $16 (these coupons might be gone!)= final is $3.04 for 8 boxes or .38
  • 10 Kraft shredded cheeses for $2.00 = $20.00. Then used two $5.00/5 printable coupons – $10.00 = final is $10 for 10 or $1.00 each
  • 2 Lip Smakers Lip Gloss for $1.47 each (perfect stocking stuffers for our two oldest girls) = $2.94. Then used two $1.00/1 printable coupons - $2.00 = final is .94 for two or .47 each
  • 2 Reach Floss for .97 = $1.94. Then used two $1.00/1 printable coupons – $2.00 = final is FREE

Summary: The total before coupons was $85.20. We then used $53.72 in coupons which made our final total of $31.48 for all of the above. Just using coupons on Walmart’s everyday low prices saved us 63%!

Be sure to visit our Walmart category to not miss any deals!

Also, we purchase most of our produce through a produce co-op.  And we purchase 1/4 of a cow and stock up on meats during really hot sales.

Subscribe to our Daily Newsletter

Don't miss another tip or deal!  Receiving our daily digest in your inbox with full posts will save you time and money.  Don't forget its FREE!

Powered by Subscribers Magnet

Alex & Cassie
 

{ 3 comments… read them below or add one }

Jennifer S October 22, 2010 at 9:24 pm

Wow! Thanks for this post!

Reply

donna October 23, 2010 at 4:14 pm

bought the nivea mens body wash @ wal-mart–took the walgreens sale paper in {on special 2/5.00} used the 3.00/1 nivea coupon…and netted .50

Reply

Cheryl Jones October 24, 2010 at 9:05 pm

You did really well with your shopping trip. I read about your two different personalities…cute stories. I am working on eliminating my grocery bill, check my site, see how, especially since you shop at WM it should be of interest.

Reply

Leave a Comment

{ 1 trackback }

Previous post:

Next post: